„Księżniczka się nudzi”- pasowanie
na czytelnika biblioteki szkolnej 2016

 

       „My, uczniowie pierwszej klasy Tobie Książko przyrzekamy, że szanować Cię będziemy, krzywdy zrobić Ci nie damy. Obowiązków czytelnika będziemy przestrzegać pilnie i z Twych rad i Twych mądrości korzystać od dziś usilnie.’’

25 lutego 2016r.  w Szkole Podstawowej w Bukowie  odbyło się  pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów  klasy Ia, Ib i Ic .

W naszej szkole, to ważne wydarzenie, na stałe wpisało się do kalendarza imprez szkolnych.  Uczestniczą w niej uczniowie klas I-III, przedszkolaki, rodzice, pracownicy Biblioteki Publicznej  i nauczyciele, ponieważ pierwsze spotkanie z biblioteką  to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być  na długo zapamiętana. 

W tym dniu, sala gimnastyczna zamienia się w królewską komnatę, chatkę Baby Jagi i magiczną bibliotekę. Specjalnie na tę okazję zostało przygotowane niecodzienne  przedstawienie pt. „ Księżniczka się nudzi”, którego głównym przesłaniem było podkreślenie roli książki i biblioteki, a także  mądre spędzanie wolnego czasu przez dzieci.  Największą niespodzianką okazali się aktorzy, w rolę których wcielili się rodzice.  Śmiało można powiedzieć, że to niezapomniane kreacje Króla (Michał Jamrozik), Królowej (Agnieszka Budziosz), Księżniczki (Katarzyna Cudzik), Baby Jagi (Justyna Kozioł), Małej Czarownicy (Anna Kaczmarczyk), Sowy (Sylwia Janus), Kota (Artur Pasicz), Bibliotekarza (Agnieszka Mróż) i Dam Dworu (Katarzyna Słabisz, Monika Klimala, Agnieszka Kaluzińska, Aneta Banaś). Zaskoczenie dzieci i ich ogromna radość to najlepszy dowód na trafność pomysłu.

Punktem kulminacyjnym było uroczyste złożenie przyrzeczenia odczytanego  przez   samego Króla.  Natomiast aktu pasowania, ogromną zakładką do książki, dokonała pani dyrektor Agata Kapelusz- Derejską. Uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe dyplomy  wręczone przez p. Anetę Banaś – nauczyciela biblioteki szkolnej oraz  słoneczka z napisem „święto książki”, wykonane przez  Klub 4H. 

Na zakończenie tej miłej uroczystości p. dyrektor skierowała dużo ciepłych słów i podziękowań pod adresem rodziców  zaangażowanych  w  amatorskiej grupie teatralnej.  Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć, bo któż nie chciałby mieć zdjęcia             z prawdziwą księżniczką, czarownicą czy królem….

  Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na mądrych, kulturalnych i samodzielnych ludzi – jest przecież naszym obowiązkiem zachęcanie do  czytania . Wiemy, że ludzie, którzy czytają, podejmują lepsze decyzje, mają szansę na lepszą pracę, lepsze relacje             z ludźmi, a nawet na dłuższe życie.  

    Teraz nikt chyba nie ma wątpliwości,  że nasi podopieczni nigdy nie będą się nudzić, a biblioteka  kojarzyć się będzie             z miejscem radosnym i ciekawym, które będą chętnie odwiedzać.  

 Powrót