Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

 

Bukowa w Częstochowie

4 października 2017 r. uczniowie klas IV i V ze Szkoły Papieskiej z Bukowy uczestniczyli w XVII Pielgrzymce Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze, która w tym roku odbywała się pod hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją!”Do stóp Jasnogórskiej Pani przybyłoblisko 15 tysięcy pielgrzymów reprezentujących niemal 400 placówek edukacyjnych wszystkich typów, od przedszkoli do szkół wyższych, by prosić Królową Polski o ciągłe wstawiennictwo, a także pomodlić się w intencjach Ojca Świętego Franciszka i podziękować za pontyfikat św. Jana Pawła II.

Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny charakter ponieważ  w roku 2017 przypada 300 rocznica koronacji Jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej Królowej Korony Polski, 100 rocznica Objawień Fatimskich oraz 140 rocznica Objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Dlatego oprócz wymiaru duchowego, tradycją stało się, że pielgrzymka zyskuje również wymiar materialny. W tym roku zebrane środki finansowe przeznaczone zostaną na odbudowę kościoła w Białymstoku na Syberii i zniszczonej przez wojnę szkoły w Aleppo oraz Hospicjum błogosławionego ks. Michała Sopoćko w Wilnie.

            Po uroczystościach pielgrzymkowych uczniowie ze szkoły w Bukowej udali się do Olsztyna koło Częstochowy, gdzie zwiedzili ruiny Średniowiecznego Zamku, a następnie gościli w Gospodarstwie Agroturystycznym „Pod Skałką”         w Przybynowie. Tam uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych: „Święto Pieczonego Ziemniaka”, podczas których uczniowie mieli okazję poznać gatunki ziemniaka, warunki jego uprawy i możliwości wykorzystania tego warzywa w kulinariach oraz wykonywali „ziemniaczane ludziki”. Bardzo ciekawym doświadczeniem było zwiedzanie mini-skansenu, gdzie poznawano stare urządzenia i sprzęty wykorzystywane w gospodarstwie domowym oraz mini-zoo, w którym największą frajdą było karmienie zwierząt.

            Ale największą niespodziankę, gospodarze przygotowali na koniec pobytu, serwując wszystkim pyszne „ziemniaczane pieczonki” a na deser bardzo słodką, cukrową watę.

 

 

 

 

   
   

Uczniowie w drodze powrotnej zwiedzili Olsztyn/k. Częstochowy

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót