Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

Czytanie rozwija rozum młodzieży,
odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności,
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach losu. 

    Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy również  w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie. Głównym celem, który chcieliśmy osiągnąć tego dnia, było zachęcenie  naszych uczniów do czytania książek i czasopism. Uczniowie wykonali plakaty informujące o obchodach w naszej szkole i nikt już nie ma wątpliwości, że „czytanie to frajda” czy „ czytanie to kochanie”. Czytanie rozwija przecież wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

     Zatem 29 września 2017 r.o godzinie 8.00 rozpoczęło się” wielkie szkolne czytanie” . W  każdej klasie, na świetlicy, bawialni ,
w przedszkolu i na sali gimnastycznej, łącznicy z biblioteką oraz chętni czytelnicy, czytali  na głos przez 15 minut fragmenty nowych, ciekawych książek, a także audiobooków zakupionych z projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. A jest ich
w naszej bibliotece szkolnej ponad 700, więc było z czego wybierać.   Cel został zrealizowany. Kolejki do biblioteki po książki są coraz dłuższe. Należy dodać, że wypożyczają je nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele, rodzice i inni pracownicy szkoły.

Nie ma się co dziwić – czytanie łączy pokolenia.

 

 

 

 

BUKOWA CZYTA

 

         "Jak nie czytam, jak czytam" - to hasło ogólnopolskiej akcji miesięcznika "Biblioteka w szkole", której celem było bicie rekordu w masowym czytaniu książek, ale i promowanie mody na czytanie.
Uczniowie, nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście w osobach radnych miejscowości Bukowa – Pana Bogdana Bukowskiego i Pani Agaty Mietelskiej oraz pracownicy  Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie, podobnie jak tysiące innych osób w całej Polsce, 10 czerwca  o godz. 10.00 spotkali się na boisku szkolnym, by wspólnie czytać książki.
       Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty i transparenty promujące czytanie. Na boisko  uczniowie wyszli przebrani za postacie z ulubionych książek i  pomaszerowali
w barwnym korowodzie  ulicami Bukowy. Kolejnym punktem czytelniczej akcji  było pokonanie  książkowego toru  przeszkód. Nie zabrakło  ogromnego  napisu „Bukowa czyta”, który z książek ułożyli gimnazjaliści. Następnie wszyscy uczestnicy  spotkania utworzyli książkowego węża.  Największą niespodziankę tego dnia  przygotowali nauczyciele , którzy wystąpili w   humorystycznych wersjach bajek Kopciuszek  i Jaś i Małgosia.  W czasie trwania akcji zostały podsumowane   konkursy czytelnicze. Podsumowaniem akcji było wręczenie wszystkim uczestnikom pamiątkowych breloczków z napisem „ Bukowa czyta”. Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że każdy sposób i  każde miejsce jest dobre aby promować czytelnictwo.

 

  
Powrót