ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO

 
   

W dniach 31.05-02.06.2019 r.  w Żytnie 7 odważnych i otwartych na wyzwania zuchów  Gromady zuchowej Leśne Skrzaty  z Bukowy uczestniczyło w biwak z okazji Dnia Dziecka 

„W zdrowym ciele zdrowy duch”

 

 Celem biwaku było: włączenie się w obchody Światowego Dnia Dziecka, poznanie zagadnień związanych z udzielaniem pierwszej pomocy,  propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu, integracja środowisk harcerskich.

W piątek po przyjeździe na miejsce, zakwaterowaniu i wspólnej kolacji odbyły się zajęcia związane z nauką udzielania pierwszej pomocy. Po obejrzeniu filmu animowanego pt. „Doktor Kręciołek uczy ratować” zuchy uczestniczyły w praktycznych zajęciach udzielania pierwszej pomocy.

W sobotę do południa czekała na uczestników ciekawa gra terenowa, której celem było poznać ciekawe miejsca i historię  Żytna. Po wyczerpującym  spacerze zuchy przygotowywały się do Rajdu Nordic Walking „Marsz po zdrowie”. Rozpoczął się on od pobrania kijków i wspólnej rozgrzewki pod okiem wykwalifikowanego instruktora na placu szkolnym. Po czym wszyscy – duzi i mali ruszyli w trasę.

Nie było nikogo, kto by nie zaliczył rajdu. Zuchy zmęczone i zarazem głodne wróciły na pyszny obiad. Na stołówce czekała wyśmienita zalewajka i smaczne spagetti. Po obiedzie największa atrakcja biwaku! - Piknik z okazji Dnia Dziecka. W ramach pikniku mnóstwo niespodzianek - strzelanie z łuku, strzelanie w paintball, wspinanie się po ściance wspinaczkowej, malowanie twarzy, zabawy na dmuchanym zamku, wata cukrowa, grill. Ale to nie koniec wrażeń. Wieczorem wszyscy uczestnicy biwaku zostali zaproszeni na Bal u Króla Maciusia Pierwszego, gdzie przy skocznej muzyce,w przepięknych strojach  i do późnych godzin wieczornych trwały tańce.

 Po raz kolejny wszyscy uczestnicy biwaku, i nasze zuchy ze swoją drużynową  również zadowoleni  i bogaci w nowe doświadczenia niechętnie wracali do swoich domów. A Dzień Dziecka spędzony wspólnie na biwaku zachowają w swojej pamięci na  długo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
   

 

XVIII DZIEŃ PAPIESKI "PROMIENIOWANIE OJCOSTWA"

Jak co roku, zuchy i harcerze w słoneczną, październikową  niedzielę – 14 X zbierali pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z ubogich rodzin. Zbiórkę  przeprowadzili następujący harcerze: Wiktoria Wójcik,  Kamila Wijas, Patrycja Bukowska, Marcjanna Kochańska, Karina Gromska,  Natalia Szczepanik, Natalia Prokop, Ola Kotwica, Kalinka Mietelska, Karol Tambor, Patryk Konieczny,  Piotr Miszczak, Olek Szydłowski, Oliwier Kochański  i zuchy: Zosia Stefańczyki , Hania Mietelska i Mateusz Sornat. Udało się zebrać 1019 złotych I 60 groszy. Dziękujemy wszystkim parafianom.

 

 

   

   

 

 

 

 

 

Biwak harcerski w Bukowie

W dniach 8-10 czerwca 2018 r. druhowie z 11 DH z Bukowy gościli grupę 100 zuchów i harcerzy z terenu działania Hufca Szczekocińsko-Włoszczowskiego, na Biwaku pod hasłem „Zuchy i harcerze to jedna rodzina”.

                W pierwszym dniu pobytu harcerze i zuchy uczestniczyli w Obrzędowym Święcowisku p.t. „Historia harcerstwa w piosence”, podczas którego poznawali stare, zapomniane często piosenki harcerskie i patriotyczne, oraz historię naszej Ojczyzny, przedstawioną od czasów powstania harcerstwa na Ziemiach Polski, aż do współczesności.

                Natomiast w sobotę, od samego rana, harcerze z Bukowy, przygotowali dla uczestników biwaku szereg atrakcji. Najpierw odbyła się Gra Terenowa pod hasłem „Legenda Piekielnicy”, która miała na celu zapoznanie uczestników z historią Bukowej Góry, zwanej potocznie Piekielnicą i sprawdzenie wiedzy i umiejętności z zakresu technik harcerskich. Dlatego druhowie wykazywali się znajomością terenoznawstwa, pionierki obozowej, techniką przygotowywania stosów ogniskowych i samodzielnym wykonaniem namiotu i hamaka z dostępnych w lesie materiałów. Nie mogło zabraknąć również sprawdzenia wiedzy i praktycznych umiejętności harcerzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ziołolecznictwa i  kulinariów.

Po południu harcerze przygotowali dla całej społeczności lokalnej szereg atrakcji: dmuchany zamek, ściankę wspinaczkową, strzelanie  z paint bolla do tarczy, oraz darmową cukrową watę i kiełbaski serwowane prosto z grilla.

Ale kulminacją tego dnia był wspaniały Turniej Rycerski „Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy”, podczas którego sześcioosobowe zastępy z 8 drużyn rywalizowały w prawdziwych konkurencjach turniejowych, takich jak: wyścigi na „koniach”, łapanie obręczy, ciągnięcie wozu, celowanie gazetowymi kulkami do wirtualnego smoka, łowienie rybek, slalom w koronach na głowie, ratowanie z opresji dam dworu i poszukiwanie dla niech zagubionych pantofelków.

Na zakończenie turnieju damy dworu brawurowo zatańczyły taniec dworski, porywając innych uczestników do wspólnej zabawy.

 

 

   

   

   

   

   

   

 

W dniach 02.03-04.03.2018 w Radkowie 3 zuchów i 9 harcerzy z Bukowy uczestniczyło w biwaku

z okazji Dnia Myśli Braterskiej

 

Celem biwaku było: uczczenie urodzin Roberta Baden Powella - Dnia Myśli Braterskiej, poznanie tradycji skautingu oraz historii ZHP, kształtowanie umiejętności działania w zespole, propagowanie aktywnych form wypoczynku, integracja środowisk harcerskich.

W piątek po przyjeździe na miejsce, zakwaterowaniu i wspólnej kolacji odbył się kominek z okazji Dnia Myśli Braterskiej z piękną gawędą Komendanta. Zadaniem każdej drużyny było zaprezentowanie się.

W sobotę do południa czekała na uczestników ciekawa gra terenowa  na terenie całego Radkowa, podczas którego każdy patrol miał za zadanie na czas zaliczyć         6 patroli.

Zuchy dzielnie pokonywały trasę gry, za co otrzymali pierwsze miejsce wśród gromad zuchowych i przywieźli pamiątkowy dyplom.

Po obiedzie natomiast wszystkie drużyny   uczestniczyły w zajęciach artystycznych i wykonywały plakaty na temat „Czym jest dla nas harcerstwo?”

Wieczorem – czekał na uczestników biwaku  bal urodzinowy u Naczelnego Skauta Świata.

Po raz kolejny wszyscy uczestnicy biwaku, zadowoleni  i bogaci w nowe doświadczenia niechętnie wracali do swoich domów.

 

 

   

   

   

   

   

   

 

   

 

 

 

"Światło jest w Tobie" -  Betlejemskie Światło Pokoju 2017.

 

W dniach 14 - 16 grudnia 2017 roku  reprezentacje Drużyn Harcerskich z Bukowy i Oleszna uczestniczyły we wspaniałym wyjeździe, 57-osobowej delegacji Hufca ZHP Szczekocińsko-Włoszczowskiego do  Wiednia, by uczestniczyć w spotkaniu ekumenicznym skautów z całego świata, podczas którego austriaccy harcerze przekazali zebranym ogień Betlejemskiego Światła Pokoju przywieziony przez nich z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Ale ta wyprawa miała również na celu poznanie najważniejszych zabytków austriackiej stolicy.
Dlatego już w pierwszy dzień wszystkie drużyny wraz ze swoimi opiekunami wybrały się na wiedeńską Starówkę, by podziwiać jej piękno przy wspaniałych świątecznych iluminacjach, czasami przypominających najwspanialsze sale balowe.

Kolejny dzień pobytu obfitował w wiele atrakcji. Najpierw uczestnicy wycieczki mogli poznawać, z okien autokaru, najważniejsze budynki Wiednia: Parlament, Operę, Muzeum Historii Sztuki i Historii Naturalnej oraz Ratusz z największym Jarmarkiem Świątecznym, podczas przejazdu słynnym wiedeńskim Ringiem. Następną ciekawostką było podziwianie niezwykłego, kolorowego, obsadzonego roślinami Domu Hundertwassera, przypominającego bajkowy pałac pomiędzy, betonowymi wielkomiejskimi domami.
Kolejnym punktem zwiedzania był Zamek Hofburg, dawna rezydencja Habsburgów, w którym między innymi mieści się Skarbiec Cesarski ze wspaniałymi insygniami władzy Habsburgów, relikwiami oraz największym znalezionym na świecie, oszlifowanym szmaragdem.
Następnie uczestnicy wycieczki przeszli słynnymi wiedeńskimi deptakami, przy których mieszczą się światowej sławy  Domy Mody , w kierunku Starówki, na której znajduje się monumentalna Katedra Świętego Szczepana.
Ostatnim punktem zwiedzania był Pałac Belvedere. W którym mieści się Galeria Malarstwa ze słynnymi dziełami Gustawa Klimta.

W ostatnim dniu pobytu, przed południem, harcerze podziwiali Zamek Schonbrunn, a właściwie przepiękne pałacowe ogrody, które kryją w sobie wiele skarbów architektury ogrodowej: przepiękne klomby, doskonale przycięte żywopłoty, mitologiczne posągi i monumentalne fontanny.
Ale najważniejszym punktem tego dnia, jak również wyjazdu, był udział w Uroczystości Przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju w Kościele p.w. Świętego Franciszka z Asyżu na Mexicoplatz.
Nasza ekipa, jako oficjalna delegacja Związku Harcerstwa Polskiego odbierała tam Światło dla całej Polski, a właściwie druhna Antonina Pytlewska z 10 Drużyny Harcerskiej przy ZPO nr 1 we Włoszczowie.
Natomiast w dniu 17 grudnia 2017 roku, w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie odbyło się lokalne przekazywanie BŚP. Przywieziony z Wiednia Betlejemski Ogień przedstawiciele harcerzy: Piotr Miszczak z Bukowy i Antonina Pytlewska z Włoszczowy, przekazali na ręce celebrującego Mszę Świętą księdza, a następnie reprezentacje gromad zuchowych, drużyn harcerskich oraz przedstawiciele świetlic podwórkowych pobrały go celem zabrania do swoich środowisk.
Po mszy, na placu przed kościołem, zawiązany został harcerski krąg i odśpiewana pieśń "Bratnie słowo." oraz puszczona "iskierka przyjaźni".
Następnie delegacje gromad zuchowych, drużyn harcerskich i świetlic podwórkowych z zaproszonymi gośćmi udali się do stołówki w Internacie ZSP nr 3 we Włoszczowie, by uczestniczyć w Hufcowej Harcerskiej Wigilii. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: 91-letni nestor włoszczowskiego harcerstwa hm. Mieczysław Guździoł, ks. Dziekan Zygmunt Pawlik, wicestarosta włoszczowski Zbigniew Krzysiek oraz wójtowie gmin Secemin i Żytno, przedstawiciele Gminy Włoszczowa, przedstawiciele służb mundurowych - policji i straży pożarnej, a także inni przyjaciele Hufca.
Ks. Dziekan poświęcił i pobłogosławił, specjalnie na ten dzień upieczony chleb z symbolem lilijki harcerskiej, którym wszyscy uczestnicy tego sympatycznego spotkania podzielili się tak, jak tradycyjnym opłatkiem.
Przywiezione przez harcerzy z Bukowy i Oleszna Betlejemskie Światło Pokoju trafiło również do władz naszej gminy: Wójta Ireneusza Gliścińskiego i Jacka Sienkiewicza, pani Kierownik SCO Ireny Kuśmierczyk oraz do zaprzyjaźnionych zakładów pracy i instytucji.

 

 

Obchody 99 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości
na Harcerskim biwaku we Włoszczowie.

 

 

W dniach 10-12 listopada 2017 r. 5 zuchów i 18 harcerzy - członków ZHP z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II  w Bukowie pod opieką swoich drużynowych uczestniczyło w biwaku z okazji Narodowego Święta Niepodległości we Włoszczowie.

Celem biwaku było: zapoznanie uczestników z tradycjami i symbolami narodowymi, uczestniczenie w obchodach 99 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości,propagowanie aktywnych form rekreacji i wypoczynku oraz integracja środowisk harcerskich.

W piątek po przyjeździe na miejsce, zakwaterowaniu i wspólnej kolacji odbyło ŚWIECOWISKO: „Patriotyczne śpiewanie”, na którym każda drużyna miała zaprezentować swoją „Małą Ojczyznę” czyli środowisko lokalne, z którego pochodzi oraz zaśpiewać pieśń patriotyczną. A późnym wieczorem czekała na uczestników Niespodzianka od Komendy Hufca – projekcja filmu w miejscowym kinie.

Natomiast sobota była dniem oficjalnych obchodów niepodległościowych. Po przywitaniu dnia, porannej toalecie i pysznym śniadaniu druhowie ćwiczyli musztrę by wypaść jak najlepiej podczas uroczystości, które rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych, delegacji instytucji, szkół i zakładów pracy oraz zaproszonych gości i harcerzy przy Urzędzie Miasta, by następnie w asyście Orkiestry Dętej z Konieczna przemaszerować do miejscowego Kościoła na Uroczystą Mszę Świętą.

Po Eucharystii uczestnicy obchodów przeszli pod Pomnik Niepodległościowy, gdzie włodarze miasta i zaproszeni goście skierowali do mieszkańców Włoszczowy okolicznościowe przemówienia, a oficjalne delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Po południu wszystkie drużyny uczestniczyły w miejskiej grze terenowej „Śladami przeszłości”, podczas której patrole rozwiązywały zadania polegające na odgadywaniu wiadomości za pomocą harcerskich szyfrów, w których ukryte były nazwy pomników znajdujących się we Włoszczowie i miejsca ich lokalizacji, do których należało dotrzeć w jak najkrótszym czasie. Na punktach, przy pomnikach czekały na druhów również inne zadania np.: narysowanie plakatu o niepodległości, zaśpiewanie pieśni patriotycznej czy wykazanie się znajomością historii z okresu walk niepodległościowych.

Około godziny 15.30 w parku miejskim, rozpoczął się Piknik Rodzinny, podczas którego uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włoszczowie zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny „Drogi do wolności”, a następnie przedstawiciele miejscowych szkół ponadgimnazjalnych brawurowo odtańczyli Poloneza do melodii z filmu „Pan Tadeusz”. Największym jednak zaskoczeniem był wjazd konnego oddziału na czele z Marszałkiem Piłsudskim w pięknych legionowych mundurach.

Na uczestników tego wspaniałego spotkania czekały również inne atrakcje: plenerowa projekcja filmu „Kamienie na szaniec”, stoiska gastronomiczne      z pysznym bigosem i prawdziwą wojskową grochówką oraz gorącą herbatką.

Natomiast na harcerzy w ich miejscu zakwaterowania, czekała również nie lada atrakcja. Po kolacji i apelu odbył się „Bal u Marszałka”, na którym świetnie bawiło się liczne grono uczestników, we wspaniałe przygotowanych na tą okazję strojach z epoki 20-lecia międzywojennego.

Wspaniały harcerski biwak zakończył się w niedzielę Pożegnalnym Apelem, na którym podsumowano wykonanie przez harcerzy zadania i ogłoszono wyniki rywalizacji. Po raz kolejny okazało się, że druhowie zadowoleni

i bogaci w nowe doświadczenia niechętnie wracali do swoich domów.

 

 
   
 
 
 
 
   
     

 

 

XVII DZIEŃ PAPIESKI "IDŹMY Z NADZIEJĄ"

Jak co roku, zuchy i harcerze w słoneczną, październikową  niedzielę – 15 X zbierali pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z ubogich rodzin. Zbiórkę  przeprowadzili następujący harcerze: Wiktoria Wójcik,  Patrycja Bukowska, Marcjanna Kochańska, Karina Gromska,  Natalia Szczepanik, Ola Kotwica, Kalinka Mietelska, Patryk Konieczny, Kacper i Piotr Miszczak, Olek Szydłowski, Oliwier Kochański  i zuchy: Zosia Stefańczyk i Mateusz Sornat.  Uzyskane w ramach kwesty środki pomogą zdobyć wykształcenie i rozwijać talenty 2500 młodych ludzi z wiosek i małych miast. Zuchy i harcerze  zachęcali do wrzucania pieniędzy do puszek        i zapewniali, że zebrane środki nie zostaną zmarnowane.

 

 
   
 
   
   
     

Tokarnia 2017

W dniach 15-17 września 2017r. nasze zuchy i nasi harcerze brali udział w niezwykłym przedsięwzięciu jakim był Zlot ponad 1000 harcerzy w Parku Etnograficznym w Tokarni.

 

Już od pierwszych chwil pobytu na harcerzy czekały zadania i niespodzianki. Najpierw musieli samodzielnie przygotować miejsce do spania, czyli rozbić namiot dla całego patrolu, a następnie zaopatrzeni w mapy wyruszyli na poszukiwanie najważniejszych miejsc na zlocie (punkt medyczny, punkty zadaniowe, centrala gniazd Chorągwi). Podczas tej wędrówki druhowie zaliczali punkty programowe, gdzie rozegrali zwycięski  mecz piłkarski na pompowanym boisku przypominającym grę w tzw. „Piłkarzyki”, strzelali z łuku, broni sportowej i paintballa, wspinali się po ściance wspinaczkowej, oraz uczyli się rozpalania ogniska przy pomocy krzesiwa. Wieczór zakończył się niesamowitym koncertem zespołu „Wołosatki”.

W kolejny dzień harcerze uczestniczyli w grze polegającej na odszukiwaniu zaznaczonych na mapie punktów w obrębie skansenu w Tokarni i rozwiązywaniu zadań przygotowanych przez organizatorów zabawy, co pozwoliło im zwiedzić najciekawsze miejsca skansenu. Druhowie mieli również okazję nauczyć się kilku wspaniałych i ciekawych zabaw harcerskich a swoją wiedzę i umiejętności mogli spożytkować na punkcie organizowania miejsca biwakowego, gdzie mieli za zadanie rozbić dwa namioty, przygotować miejsce na ognisko oraz punkt PPOŻ. Ale najwięcej frajdy harcerze mieli na punkcie, gdzie należało samodzielnie zbudować tratwę, a następnie ją zwodować i przetransportować na drugi brzeg jednego członka patrolu.

Natomiast patrol zuchowy po zarejestrowaniu w Biurze Zlotu powitała „Jagna” i opowiedziała historię zagubionego we wsi medalionu. Od czarownika dostała magiczny list, który pomógłby jej znaleźć medalion, ale nie mogła go odczytać, wobec czego zuchy pomogły jej go rozszyfrować. Tak rozpoczęło się pokonywanie trasy poprzez różne sektory skansenu począwszy od odwiedzin u aptekarza, rybaka, we dworze, u chłopa. Na pokonanie trasy mieli 4 godziny.Ogodzinie15-tej rozpoczął się Piknik Rodzinny „Harcerstwo jest super”.  W obrębie Tokarni harcerze przygotowali 20 punktów z zadaniami np. malowanie bombek, nawlekanie koralików, nadmuchali też dla najmłodszych zamki i zjeżdżalnie, przygotowali ścianę wspinaczkową, gry-Harcmemory      i inne. O godz. 20-tej rozpoczęło się Ognisko Zlotowe, podczas którego zostały uroczyście wręczone odznaki chorągwiane „Jodła”.

Ostatni dzień zlotu to Polowa Msza Święta i Olimpiada Sportowa, w której każdy mógł zaprezentować swoje umiejętności. Zakończeniem zlotu był apel podsumowujący, po którym wszyscy rozjechali się do swoich domów zabierając moc wspomnień i pięknych chwil. Zlot sprzyjał integracji, otwartości na innych, podnosił wiarę w siebie i pozwalał na sprawdzenie się w nowych dziedzinach i umiejętnościach.

 

 

 

 

   

   

 

   

   

   

   

 

   

   

   

   

   

   
    

Uroczyste podsumowanie Roku Harcerskiego przez zuchów i harcerzy z Bukowy

20 czerwca br. członkowie 4 Gromady Zuchowej „Leśne skrzaty” i 11 Drużyny Harcerskiej im. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego  uczestniczyli w uroczystej zbiórce , połączonej ze złożeniem Obietnicy Zuchowej i Przyrzeczenia Harcerskiego w Ostoi  Dworskiej w Leśnicy.

Harcerze i zuchy przez cały rok szkolny przygotowywali się do tego ważnego wydarzenia, uczestnicząc w zbiórkach, biwakach i zlotach, zdobywając wiedzę i doświadczenia z historii harcerstwa, terenoznawstwa, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, uczyli się nowych piosenek i pląsów.

Zdobytymi  wiadomościami  i umiejętnościami  druhowie mieli okazję wykazać się podczas gry terenowej „ W poszukiwaniu tajemniczych listów”. Wszystkie dzieci zostały podzielone na patrole, które  rywalizowały ze sobą w przyjaznej atmosferze. Efektem tych  zmagań  było zaliczenie zuchom Próby Zucha a harcerzom Próby Harcerza.

Przejęci i wzruszeni druhowie oczekiwali już tylko z niecierpliwością na najważniejszy moment tej zbiórki, którą swoją obecnością zaszczycili  Wójt Gminy Krasocin p. Ireneusz Gliściński , Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie p. Agata Kapelusz-Derejska i  p. Beata Mazur, członkowie Szkolnego Koła LOK „Comando” z Małogoszcza  wraz z opiekunem p. Jackiem Szymańskim, gospodarz Ostoi Dworskiej p. Grzegorz Szymański oraz rodzice dzieci.

Po apelu i odczytaniu Rozkazów opiekunów drużyn , harcerze i zuchy zgromadzili się wokół ogniska, które w uroczysty sposób zostało zapalone przez przedstawicieli gości. W tej  symbolicznej scenerii odbyły się: Obietnica Zuchowa i Przyrzeczenie Harcerskie.

To sympatyczne i miłe spotkanie zakończyło się wspólnym biesiadowaniem  przy ognisku do późnych godzin nocnych.

 

 

   

   

   

   

   

   

   

   

   
     

 

W dniach 24.02-26.02.2017 w Radkowie 5 zuchów i 17 harcerzy
uczestniczyło w biwaku z okazji Dnia Myśli Braterskiej

 

Celem biwaku było: uczczenie i poznanie założyciela skautingu  Roberta Baden Powella, którego rocznica urodzin, jest jednocześnie Dniem Myśli Braterskiej, poznanie tradycji skautingu i harcerstwa, kształtowanie wrażliwości estetycznej i działania w zespole,  propagowanie aktywnych form wypoczynku, integracja środowisk harcerskich.

W piątek po przyjeździe na miejsce, zakwaterowaniu i wspólnej kolacji odbyło się ŚWIECOWISKO z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Zadaniem każdej drużyny było zaprezentowanie się piosenką. W trakcie śpiewania wszyscy słuchali i oglądali prezentację o Robercie Baden Powellerze – oraz twórcach harcerstwa na ziemiach polskich.

W sobotę do południa czekała na uczestników ciekawa gra terenowa na terenie boiska szkolnego, podczas którego każdy patrol miał za zadanie na czas zdobyć znaczki-niezbędniki potrzebne każdemu druhowi w obozowym życiu.

Po obiedzie natomiast każda drużyna  przygotowywała torty urodzinowe dla Roberta Baden Powella, które wieczorem podczas karnawałowego balu, ze smakiem zostały przez druhów skonsumowane.

Przed kolacją, podczas czasu wolnego do dyspozycji drużyn,  harcerze i zuchy z Bukowy wybrali się na zwiad po Radkowie i doszli aż  do miejscowości Dzierzgów, gdzie zwiedzili tamtejszy kościół parafialny z Cudownym Obrazem Matki Bożej Płaczącej i uczestniczyli we Mszy Świętej.

Wieczorem –czekał na uczestników biwaku  bal karnawałowy z licznymi atrakcjami: konkursem na strój-przebranie, zabawami integracyjnymi                i życzeniami przesyłanymi sobie na serduszkowych kartkach.

Po raz kolejny wszyscy uczestnicy biwaku, zadowoleni i bogaci w nowe doświadczenia niechętnie wracali do swoich domów.

 

 

 

   

   

   
     
 

 

Obchody 100-lecia Harcerstwa na terenie
hufca Szczekocińsko – Włoszczowskiego

W dniach od 21-23 października  2016 r. 8 zuchów i 16 harcerzy - członków ZHP z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II  w Bukowie pod opieką swoich drużynowych uczestniczyło w biwaku „Sto lat harcerskiej służby”  w Szczekocinach. Biwak ten związany był  z  obchodami  100 – lecia Harcerstwa na Ziemi Szczekocińsko – Włoszczowskiej.

Po zakwaterowaniu w szczekocińskiej szkole i wspólnej kolacji odbył się uroczysty apel. Pierwszym zadaniem dla wszystkich drużyn było zaprezentowanie się podczas wieczornego świecowiska - „Harcerskich wspomnień czar”. Każda drużyna wg własnego pomysłu przedstawiała swoje środowisko, z którego pochodzi:  pląsem, piosenką, czy gawędą. Później Jak przystało na harcerzy  wspólnie pożegnaliśmy  dzień.

Sobota była dniem oficjalnych obchodów stulecia. Po przywitaniu dnia, porannej toalecie, pysznym śniadaniu druhowie wzięli  udział w grze miejskiej „Zawiszacy – tropem powstańczej przesyłki”. Wszyscy  bardzo dobrze poradzili sobie z odszukiwaniem  zaznaczonych na mapie ulic w Szczekocinach, które miały swoje odpowiedniki w ulicach powstańczej Warszawy. Natomiast oficjalna część  uroczystości rozpoczęła się od Mszy Świętej w miejscowym kościele,  po której poczty sztandarowe, delegacje szkół, zaproszeni goście i harcerze przy asyście orkiestry dętej przemaszerowali pod pomnik harcerski, gdzie  odbył się Apel Stulecia. Druhowie ze Szkoły Papieskiej w Bukowie wspaniale prezentowali się w  harcerskich mundurach, dlatego też pełnili wartę i stanowili poczet flagowy, oraz składali kwiaty pod pomnikiem harcerskim. Następnie wszyscy zaproszeni goście zostali zaproszeni do zwiedzanie wystawy historycznych zdjęć, plakietek i pamiątek  z dziejów harcerstwa na szczekocińsko - włoszczowskiej ziemi.  Po obiedzie odbył się wspaniały Koncert „Harcerze mieszkańcom Szczekocin” prezentujący dorobek artystyczny drużyn harcerskich, miejscowych szkół i przedszkoli.  Jak przystało na spotkanie zuchów, harcerzy i zaproszonych gości, śpiew harcerskich piosenek jeszcze długo rozlegał się po okolicy. Wieczorem druhowie bawili się na wspaniałej harcerskiej  dyskotece. 

Wspaniały harcerski biwak zakończył się Pożegnalnym Apelem, na którym podsumowano wykonanie przez harcerzy zadania i wręczono nagrody.

 

 

Biwak w Olesznie

Przedstawiciele 4 Gromady Zuchowej „Leśne skrzaty” z Bukowyze swoim opiekunem w dniach od 4 do 6 marca uczestniczyli w biwaku w Olesznie „Co by było bez kobiet? Nic by nie było!!!”, którego organizatorem  był  Hufiec  Szczekocińsko –Włoszczowski i drużyna harcerska ze szkoły w Olesznie.

Celem biwaku była integracja środowisk harcerskich, doskonalenie technik harcerskich, propagowanie aktywnych form wypoczynku, kształtowanie wrażliwości estetycznej i umiejętności dostrzegania piękna przyrody, poznanie znaczenia i roli kobiety na przestrzeni wieków, poznanie znanych Polek XX i XXI wieku, które za swoją pracę i dokonania zostały docenione, zapoznanie z tradycją związaną z obchodami Dnia Kobiet.

Po zakwaterowaniu w godzinach popołudniowych, apelu powitalnym i pierwszym samodzielnie przygotowanym posiłku- kolacji wszyscy uczestnicy spotkali się na sali gimnastycznej i prezentowali przygotowany program śpiewając przy tym różne piosenki o kobietach. Jak to na harcerzy przystało wieczorem nie obyło się bez pląsów, które były bardzo ciekawe     i zabawne dla najmłodszych uczestników biwaku-zuchów.

Sobota miło zaskoczyła wszystkich słoneczną pogodą, która była niezbędna do wyjścia w teren. Był to mini rajd do Chotowa -miejsca poległym w walce z faszyzmem partyzantom w dniu 28 X 1944 roku. Toczyły się tam bitwy batalionu Nurta w wygasającej Operacji „Burza”. Oddano cześć i zapalono znicze pod pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Chotowem. Nie zabrakło również atrakcji –prawdziwego ogniska i pieczenia kiełbasek. Po powrocie na miejsce, jeszcze przed obiadem, wszyscy wędrownicy potrzebowali odpocząć. W drugiej części dnia, nieopodal szkoły, w pobliskim lesie czekała kolejna niespodzianka-gra terenowa z kolejnymi zadaniami: strzelanie z paintbola, układanie i śpiewanie piosenki i okrzyku. Przed kolacją odbył się natomiast pokaz mody ekologicznej „Wiosna 2016”,w którym wszystkie drużyny wykazały się dużą wyobraźnią i pomysłowością, a zuchom jako najmłodszym przypadło I miejsce. Po kolacji odbył się interesujący turniej piłki siatkowej: druhenki kontra druhowie.

Po drugiej i ostatniej na tym biwaku przespanej nocy zuchy pełne wrażeń i nowych doświadczeń wróciły do domu. Na długo zostaną im w pamięci nowo poznane zwyczaje i obrzędy harcerskie takie jak np. powitanie dnia, pożegnanie dnia, meldowanie drużyny na apelach, strzelanie z paintbola, nowe pląsy, czy przyśpiewki na stołówce przed i po posiłku i nie tylko.

 

 

 

W grudniu 2013 r. zuchy i harcerze z Bukowy przywieźli z Kielc Betlejemskie Światełko Pokoju, którym obdarowali wszystkich mieszkańców gminy Krasocin.

 

 

 

 

W Zespole Placówek Oświatowy ch im. Jana Pawła II w Bukowie jest realizowany projekt partnerski pt.

"Odkrywcy naszych Parków Krajobrazowych"

Dofinansowanie unijne wynosi 50 tysięcy złotych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czas trwania od 1 marca 2012 r. do 28 lutego 2013 r.

 

 

W Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie jest realizowany projekt unijny

pt. "Zuchy i harcerze to jedna rodzina-kontynuacja".

Dofinansowanie unijne wynosi 50 tysięcy złotych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pomysł na napisanie wniosku zrodził się w minione wakacje z inicjatywy opiekuna   gromady zuchowej- Joanny Bebel i opiekuna drużyny harcerskiej- Ewy Terpic.

 

 

 

W Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie jest realizowany projekt unijny

pt. "Zuchy i harcerze to jedna rodzina".

Dofinansowanie unijne wynosi 50 tysięcy złotych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pomysł na napisanie wniosku zrodził się w minione wakacje z inicjatywy opiekuna   gromady zuchowej- Joanny Bebel i opiekuna drużyny harcerskiej- Ewy Terpic.

 

 

 

 

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości , ani nie ma prawa do przyszłości”

Józef Piłsudski

W myśl tych słów  21 lutego 2010 roku zuchy i harcerze z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie uczestniczyli  w III Małogoskim Złazie Turystycznym w 147 Rocznicę Bitwy Małogoskiej.  Organizatorem tej wspaniałej imprezy był Urząd Miasta i Gminy Małogoszcz, Dom Kultury i Klub Ekologa. Najmłodsi uczestnicy złazu pokonali najpierw pieszo trasę Bukowa – Ostoja Dworska Leśnica ok. 4 km w błyskawicznym tempie. Po uroczystym powitaniu zuchy i harcerze wspólnie z pozostałymi  pasjonatami  powstania styczniowego brali udział w żywej lekcji historii na temat bitwy pod Małogoszczem.  Z wielkim skupieniem słuchali etapów tego historycznego wydarzenia, jak również poznawali postaci takich  bohaterów jak gen. Marian Langiewicz, gen. Antoni Jeziorański, Stanisław Jaszowski, Dronin Czachowski, Józef Śmiechowski, A. Pustowójtówna. Dowiedzieli się też, że w związku z bitwą powstały legendy powstańcze takie jak:  „Echa bitwy”, „Bitwa o Zapłocie”, „Skarb”, „Gregorianki”. Na zakończenie wszyscy  wspólnie piekli kiełbaski przy  ognisku i z bagażem nowej wiedzy i umiejętności  wróciliśmy do Bukowy.

 

Udział zuchów i harcerzy w festynie w Czarncy z okazji 10 rocznicy odsłonięcia pomnika Stefana Czarnieckiego

 

 

31 stycznia 2009r. zuchy i harcerze z naszej szkoły wzięły udział w rajdzie Małogoszcz- Leśnica.

Zwiedziły Izbę Tradycji i groby powstańców na cmentarzu w Małogoszczu.

Rajd zakończył się ogniskiem z kiełbaskami w Ostoi Dworskiej w Leśnicy.

   
   
   
 
Na rynku w Małogoszczu pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
   
 
Cała ekipa zmarznięta po wyczerpującej wędrówce.
 

Krótki odpoczynek po wyczerpującej wędrówce.

Przed Izbą Tradycji w Małogoszczu.

Zabawa "Szła Kasiczka..." w Ostoi Dworskiej.

 

WYPRAWA PO BETLEJEMSKIE ŚWIATEŁKO

W grudniu 2008r. harcerze z naszej szkoły brali udział w wyjeździe na Słowację, gdzie nastąpiło przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju polskim druhom.

 

Angelika i Oliwia
Uczestniczki wyprawy: Iza, Zuzia, Malwina, Roksana, Oliwia, Natalia i Angelika. Opiekunem grupy była druhna Ewa Terpic.
Przekazanie Światełka Pokoju Wójtowi Gminy Krasocin - Józefowi Siwkowi.

 

 

Wyprawa zuchów ze Szkoły Podstawowej w Bukowie

7 grudnia 2008 r. “Leśne skrzaty” dzięki Programowi Integracji Społecznej odwiedziły Teatr Lalki i Aktora “Kubuś” w Kielcach. Zanim zuchy weszły na widownię przywitał ich Święty Mikołaj, który rozdawał prezenty. Zaskoczone niespodzianką przygotowaną przez teatr zuchy nie kryły swojej radości. Maskotki otrzymane od Mikołaja będą pamiątką po “Kubusiu”.

Wielu uczestników wycieczki po raz pierwszy zobaczyło kolorową widownię w dziecięcym teatrze. Jednak spektakl pt. “Przygody Koziołka Matołka” był największą rewelacją tego dnia. Aktorzy fantastycznie przedstawili i odegrali przygody Koziołka Matołka na scenie teatru, jak również momentami przenosili się na widownię. Zuchy były po raz pierwszy świadkami takiego przedstawienia. Gromki śmiech i brawa, jak również wspólne śpiewanie z aktorami piosenki o koziołku były odzwierciedleniem dziecięcych wrażeń i doznań.

Zadowolone, szczęśliwe i bogatsze w nowe doświadczenia wróciły do domu.

 

 

 

 

Zaduszki z Janem Pawłem II w Sędziszowie

"Nie bądź pewny, że czas masz" - takie było motto przewodnie organizowanych w Samorządowym Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Sędziszowie "Zaduszek muzycznych z Janem Pawłem II".
Koncert zaduszkowy organizowany jest przede wszystkim z myślą o młodych ludziach, którym bliskie jest nauczanie Wielkiego Papieża. Po zakończonym koncercie pod tablicą upamiętniającą nadanie imienia Centrum Kultury złożone zostały kwiaty i zapalono znicze.

 

 

 

Radosław Bała, Marysia Spurek i Zuzia Terpic
podczas warty przed tablicą pamiątkową przy Szkole Podstawowej w Bukowie

 

Natalia Telka i Dominika Niedbał z gromady zuchowej "Leśne skrzaty" w roli aniołków
w przedstawieniu szkolnym na Wszystkich Świętych

 

 

18 października br. zuchy i harcerze z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie uczestniczyły we wspaniałej uroczystości nadania 8 Secemińskiej Drużynie Harcerskiej "Wertepy" imienia Szarych Szeregów.

Wszyscy zaproszeni goście uczestniczyli najpierw we Mszy Świętej celebrowanej przez J. E. Ks. Biskupa Kazimierza Gurdę w miejscowym kościele, podczas której Ks. Biskup dokonał uroczystego poświęcenia sztandaru drużyny. Następnie wszystkie środowiska harcerskie i zaproszeni goście udali się na plac szkolny, gdzie odbył się uroczysty apel, na którym Komendant Hufca ZHP w Szczekocinach dh. hm. Cezary Huć przekazał sztandar miejscowej drużynie.

Po apelu wszyscy zostali zaproszeni do zwiedzania wystawy poświeconej historii i tradycjom harcerstwa na Ziemi Secemińskiej.

Podsumowaniem imprezy był Harcerski Piknik, podczas którego wszyscy mogli wykazać się zręcznością podczas wspinaczki po linie a także celnością w strzelaniu z łuku i paintball.

Impreza bardzo się udała. Zuchy i harcerze wrócili pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia.

 


Jesienna wyprawa zuchów ze Szkoły Podstawowej w Bukowie

W pierwszych dniach października dość liczna gromada zuchowa "Leśne skrzaty" działająca przy Szkole Podstawowej w Bukowie dzięki Programowi Integracji Społecznej zwiedziła najpiękniejszą jaskinię w Polsce - Jaskinię Raj.

Początkowo zuchy zostały wprowadzone w tematykę krasu zwiedzając część muzealną, w której to zobaczyły krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, szczątki prehistorycznych zwierząt, jak również makietę obozowiska rodziny neandertalskiej z trzema naturalnej wielkości postaciami.

Następnie pokonywały trasę turystyczną liczącą 180 metrów począwszy od Komory Wstępnej, Komorę Złomisk, Salę Kolumnową, Salę Stalaktytową i Salę Wysoką.

Największe wrażenie na zuchach zrobił mały nietoperz ukryty w zwisającym ze stropu stalaktycie w Sali Stalaktytowej. Dzieci były po raz pierwszy w Jaskini Raj i z wielkim zainteresowaniem słuchały pani przewodnik, jak również podziwiały bogactwo i urodę jaskini - dodaje drużynowa zuchów Joanna Bebel.

 

 


Powrót




Ostatnia aktualizacja: